04
Lis

Data Tresor Disc – české DVD+R s životností 160 let

Česká společnost Northern Star uvedla na trh unikátní nový produkt s názvem DataTresorDisc. Jde o archivační DVD+R s kapacitou 4,7 GB. Výjimečné je na tomto DVD skutečnost, že má garantovánu životnost 160 let. pokračování
Data Tresor Disc

DataTresorDisc se proti běžným DVD liší tím, že namísto organické vrstvy využívá pro zápis dat speciální, nově vyvinutou metalicko-keramickou vrstvu. Ta má hned několik zásadních výhod proti běžně využívaným organickým vrstvám: nepůsobí na ni vlhkost, světlo ani jiné měnící se podmínky prostředí.

Novou vrstvu vyvinula samotná společnost Northern Star díky úzké spolupráci s českými odborníky a také díky vlastní iniciativě. Patří totiž mezi nejlépe vybavené lisovny CD/DVD v . Dlouhodobě spolupracuje s předními výrobci lisovacích strojů a dalšího příslušenství ze Švýcarska a Lichtenštejnska, kterým pomáhá testovat prototypy.

DVD+R DataTresorDisc je možné přečíst ve všech a dokonce i mechanikách. Vypalovat je však třeba pouze rychlostí 4x a pouze na mechanikách ověřených výrobcem. Jejich seznam najdete přímo na stránce DataTresorDiscu.

Nový, původně český výrobek je určen především pro dlouhodobou archivaci dat – ať už jde o fotky či video z dovolené, firemní/účetní záznamy a podobně. Výhodou je, že disky jsou odolné proti světlu, UV záření, vlhku, proměnlivým teplotám, magnetismu i radiaci. Nevyžadují tedy speciální prostory a časté přepisování dat (jednou zaznamenaná data na DataTresorDiscu ostatně už nelze nijak odstranit ani přepsat).

DVD disky DataTresorDisc jdou dnes běžně koupit v prodejnách elektroniky, např. Alza. Prozatím je cena nastavena poměrně vysoko – spindl s 10 kusy stojí kolem 890 Kč, jedno samotné DVD+R pak stojí 96 Kč. Nicméně firma má výrobní kapacity nastaveny na 400 000 disků měsíčně a do budoucna by tyto kapacity ráda zdvojnásobila.

To by mohlo časem působit na snížení ceny, stejně jako nové dohody např. se státní správou, kde je dlouhodobá archivace dat klíčovou záležitostí. To na tiskové konferenci k uvedení disku na trh potvrdil i přítomný soudní znalec, který se údajně téměř denodenně potýká s problémem zmizelých dat z běžných CD a DVD. Data Tresor Disc dokáže data uchovat minimálně po dobu 160 let.

V praxi to samozřejmě nikdo zatím neměl možnost ověřit. Nicméně pro výpočet doby životnosti byly využity certifikované laboratorní experimenty využívající přesně daných standardů a principů zrychleného stárnutí. Disky byly po dobu několika měsíců uloženy do třech různých prostředí, ve kterých se rychle měnily podmínky teploty a vlhkosti.

Výpočtem pak bylo zjištěno, že data na disku Data Trezor Disc vydrží minimálně 160 let. Během výroby disků je v každé fázi procesu velmi precizně kontrolována kvalita výrobku. Např. jednotlivé vrstvy (ochranné, zápisové a reflexní) jsou nanášeny celkem v devíti vakuových komorách unikátní technologií plazmového naprašování v plynné ochranné atmosféře, čímž je zaručena absolutní homogenita (vyrovnanost) vrstev. Proces nanášení je pak pravidelně kontrolován přesným optickým měřením na zařízení zvaném elipsometer s přesností na 0,01nm.

Po metalizačním procesu jsou obě poloviny „DTD” slepeny speciálně vyvinutým lepidlem s maximální odolností vůči výše uvedeným vlivům a finální výrobek prochází konečnou optickou kontrolou. Zde jsou vyřazeny výrobky nesplňující kvalitu podle norem ECMA (European Computer Manufacturers Association). To jsou např. stanovené limity chyb ve vrstvách a kvalitativní podmínky ostatních opticko-mechanických vlastností.

Jaroslav Polívka, majitel firmy Northern Star, na tiskové konferenci vysvětlil, že určitě nevěří, že by s námi snad DVD média měla vydržet další desítky let. Optická média podle něj – člověka, který s lisováním CD & DVD začínal v v roce 1990 – podle něj už nejsou perspektivním oborem, a to nejen díky digitální distribuci, ale především také konkurenci z .

Polívka zdůraznil, že Data Tresor Disc je skutečně produktem vyvinutým s využitím znalostí v oblasti k tomu, aby bylo možné už dnes dlouhodobě uchovávat data. To s běžnými CD, DVD ani , případně pevnými disky, prostě zatím možné není. Northern Star je tak první firmou na světě, která nabízí optická média se zárukou životnosti 160 let.

8 komentářů u “Data Tresor Disc – české DVD+R s životností 160 let

 1. Podle testu
  http://www.datatresordisc.eu/img/test.pdf
  je vidět závislost na teplotě skladování (zde referovaná hodnota je pro uchovávání v 25°C).
  Ale např. podle
  http://contentdm.lib.byu.edu/ETD/image/etd2526.pdf
  je vidět, že je životnost normálních DVD o řád (10x) horší při 80°C a logicky i při 25°C. Jenže při 0°C se s DVD-DTD dostáváme tak na 20000 let a s obyčejnými DVD na 2000 let (prodlouženější extrapolace grafu). Takže chladnička (sklep) to jistí mnohem lépe. A samozřejmě chvilkové vystavení vyšší teplotě (mechanika, Slunce, …) to všechno rychle hatí.

 2. To je super, že DVD ve sklepě vydrží 160-20 000 let.
  Problem je, že 100 hodin ve vypalovačce, 2 pujčení kamaradovi, nebo jedna povodeň a je po DVD.
  A BTW.. kdo dneska používa CD na něco jineho než zalohováni vlastních dat je blázen.
  Já mam už půl roku vypalovačku vymontovanou a nějak nebyl důvod ji do kompu vracet. Tolik vlastnich dat, ktere by potřebovaly nutně zalohovat zase nemam.

  CD a DVD jsou už death a Blueray a HDTV disky zastaraly dřív než se vůbec začaly hromadně vyrábět. Doufejme, že se výrobci poučili a příště se už nebudou hádat.

 3. Jasně už asi nemá cenu vymýšlet kulaté nosiče, mnohem pohodlnější jsou klíčenky….

 4. To už je snad uplně zbytečné vymýšlet disky. Ať se spíše zvedá velikost místa na USB.

 5. to nemyslíte vážně s těma flashkama, že ne ? dyť to vydrží tak tisíc použití rozuměj přepisů a de to do háje. DVD který vydrží 160 let a přežije i jadernej výbuch je něco na čem by měla civilizace uchovat své vzkazy budoucím generacím, co když zejtra arabáči někam šoupnou bombičku a nebudeme – zbydou po nás jen český kotoučky s našimi daty a za X let nějaká zmutovaná želva večer nebude mít co dělat… gdo ví ? :-) Já vim blbost, ale flešky taky. Jako fajn na přenášení dat a tak, ale na arcivaci fakt nesmysl…

 6. Je jasne, ze DVD media jsou dnes jiz ponekud out. Ale to se tyka bezneho pouziti (prenos dat, apod.). Dale na archivaci bezne DVD medium je zcela nevhodne prave kvuli nizke zivotnosti pod vlivem svetla, tepla atd…
  Jde-li o archivaci, tak mit k dispozici DVD (nebo jeste lepe BR – doufam ze je zacnou brzo delat), ktere snese tezke podminky a vydrzi dlouho je nesporne plus. Samozrejme zalohy svych dat udrzuji na ext disku a pretahovanim na novejsi disky jednou za cca 5 let to obcerstvuji a udrzuji zive. Ale pokud budu mit moznost to navic smahnout na takove odolne DVD bezpochyby to udelam. Navic pokud obcas vyrobim nejake DVD s rodinnym filmem a fotkami a chci ho nakopirovat ucastnikum, tak to urcite dam na tohle odolne DVD, aby si to mohli i po 10ti letech pustit. 80,- Kc za DVD je z tohoto pohledu pakatel. Navic to urcite pujde vyrazne dolu.

 7. A co takhle zlatá dvd-r (fi. Delkin) životnost 200 až 300 let a a nebo DVD ram
  která je dost podobná té nové technologii, ale jedná se o magnetooptický zápis a udává se až možnost 100 tisíc krát přepis a práce s daty jako na HDD.

 8. Odezvy jsou zajímavé, ale jde vidět že každý uvažuje jinak. Můj názor na zálohování je takový. V první řadě je si třeba uvědomit co chci zálohovat a na jak dlouhou dobu. Podstatná je cena poměr výkon (1GB viz Kč). O Flash pamětích bych se v tomto případě vůbec nebavil ty jsou určeny pro jiné ůčely. Mezi DVD a HDD jak již bylo zmíněno to je taky dost jasne kompatibilita zacházení. Poměr 1GB plus mínus 2Kč u Flash asi 23Kč. Myslím že je to dosti velký rozdíl. DVD+R DTD jak bude příležitost rád vyzkouším a budu chytřejší pokud bude spolupracovat mechanika. Ahoj.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *