24
Lis

Nové dojnice Sony: PlayStation Network a 3D hry pro PS3?

Sony má problém. Opět a pořád ten samý. Je ve ztrátě a nemůže se z ní vyhrabat. Pro poslední fiskální rok končící březnem 2010 čeká firma ztrátu 674 mil. dolarů. To je sice méně než 2,6 mld. dolarů o rok předtím, ale pořád ne dost málo. ČÍST DÁL…

PlayStation Network Store


Kolos proto dělá co může, aby ušetřil. Zavírá továrny a propouští lidi. Kromě toho ale také hledá nové zdroje příjmů. Už od poloviny roku 2006, kdy nastoupil jako šéf Howard Stringer, je svatým grálem téhle značky úspěšné spojení jejich softwaru a hardwaru. Protože mít kvalitní software a kvalitní hardware, které však nefungují společně, je doopravdy smutné.

Stringer se ve firmě setkal s obrovským odporem. Sony je, či spíše byla, firma zjevně vnitřně značně roztříštěná. Proto nikdy nedokázala vytvořit dokonalý ekosystém podobný Apple a jeho svaté trojici iTunesiPhoneiPod. Přitom potenciál tu je, bohužel dosud nevyužitý. Ti chytřejší, jako byl Steve Jobs a jeho Apple, jej využili – a zvítězili.

Je s podivem, že dvěma nejztrátovějšími divizemi jsou dvě na venek zdánlivě nejúspěšnější. Totiž herní a výroba televizí. Přitom právě v nich, zdá se, leží budoucnost nových příjmů. Stringer si před třemi lety najal Tima Schaafa, tehdy jednoho z vysokých manažerů Apple, aby Sony pomohl v nové strategii zaměřené na prodej obsahu.

PlayStation 3Ovoce tohoto přestupu se má začít ukazovat v následujících měsících. Sony má podle informací Businesweeku připravenu podobnou službu jakou jsou iTunes. Ta má být založena na již existujícím produktu s názvem PlayStation Network, který běží na všech herních konzolích PlayStation 3 (27 mil. prodáno) a také klasických PSP. Celkem má služba 33 mil. zaregistrovaných uživatelů.

Už dnes lze přes ni stahovat hry, televizní seriály a filmy plus další obsah pro obě konzole. Narozdíl od konkurenční Xbox Live je všem majitelům konzolí přístupná zdarma. Lépe řečeno byla až dosud. Podle informací magazínu GameSpot se Sony chystá představit vylepšenou verzi „Premium“, za kterou budou uživatelé muset platit. Kaz Hirai, šéf Sony Computer Entertainment, však vyloučil, že by bylo nutné platit za možnost hraní online. Ta i nadále zůstane zdarma. „Nabídneme další prémiový obsah a služby,“ řekl na nedávné prezentaci.

Bohužel, už tady opět nastává klasické „sony-zmatení“. Je nová verze PlayStation Network tím, co si Stringer představuje jako konkurenci iTunes? Nebo jsou to dvě oddělené služby? Nejspíš ano, protože nabízet „SonyTunes“ jako placenou záležitost by bylo hloupé. Jenže není ještě hloupější a matoucí mít tři různé typy online distribučních služeb?! Cožpak se jednotlivé divize Sony opravdu nemohou dohodnout na jednotém systému pro distribuci obsahu?! A kde je konec PlayStation Home, hmmm?

Sony navíc ve svém novém systému slibuje uživatelům možnost uploadovat vlastní videa, publikovat vlastní digitální obsah a dokonce snad i umožnit nezávislým vývojářům vyvíjet vlastní aplikace podobně jako v případě AppStore. „Nová online služba bude klíčovým faktorem v okamžiku, kdy představíme nové typy mobilních produktů,“ řekl k tomu Hirai. Aha. Takže Sony chystá tři roky po iPhone svůj vlastní iPhone. Woow.

UPDATE 25.11.2009 17.51: Nová online služba Sony se bude jmenovat „Sony Online Service“. S-O-S. Jak výstižné.

Sony vs. Apple

Jakkoliv by Stringer chtěl představenstvu co nejdříve předložit „udržitelné finanční výsledky“, nezdá se, že by k nim celková strategie firmy směřovala. Z pohledu zvenčí je stejně roztříštěná, jako byla vždycky. Příliš mnoho různých služeb, příliš mnoho zařízení. A to ještě chce Sony už během příštího roku začít s tlačením 3D her. Jak?

Jednoduše skrze firmware update pro PlayStation 3 a speciální edici LCD televizí Sony Bravia, které budou pro 3D speciálně uzpůsobeny. Navíc údajně existují plány na to, že do samotné PS3 bude 3D stereoskopická technologie zapracována během let 2011 nebo 2012. Ahá, další verze PS3, hurá! Sony se zjevně stále příliš soustředí na hardware a zapomíná na skutečnost, že železo je na nic bez správného softwaru. To ví přeci každé malé děcko!

LCD televize výhodně koupíte v obchodě Video Expert.cz