09
Lis

Ultra HDTV a Super Hi-Vision – budoucnost televize

HDTV se v prběhu minulých dvou let stačilo stát mainstreamem i v České republice. Staré CRT obrazovky dnes už jednoduše neseženete. Prodejnám elektroniky vládnou LCD televize a plazmové televize, většinou s logem HD Ready nebo Full HD. Vysoké rozlišení převzalo vládu nad zábavní spotřební elektronikou do obýváků.

LCD televize Samsung Quad HD

Jenže jak to bude dál? Výzkumné firmy se už dnes snaží předpovídat budoucí trendy. Nástup 3D televize prorokuje každý druhý. Málokdo se ale zatím zajímal o tom, co bude po HD. Podle společnosti In-Stat na nás čeká ultra-vysoké rozlišení, neboli UHD (Ultra-High Definition). To jsou zobrazovací zařízení s čtyři- až šestnáctkrát vyšším rozlišením než 1080p.

Podle InStatu bude trvat dlouhá léta, že se UHD zařízení uchytí v alespoň 5% domácností, což je považováno za kritickou masu, která předchází mainstreamovému boomu. Mezi prvními zeměmi, které 4K a 8K displeje nasadí, má být samozřejmě Japonsko a další části Asie. V Evropě se prorokovaných 5% máme dočkat teprve v roce 2021. Pak to ale půjde jako po másle a už v roce 2025 bude mít téměř každá třetí domácnost nějaké UHD zařízení.
LCD televize Toshiba CELL REGZA
První 4K zařízení už se začínají objevovat. Nedávno například Sony předvedla LCD televizi Trimaster. Ta se už začíná prodávat právě v Japonsku. Podobné výrobky připravuje i Toshiba (CELL REGZA), Philips, Samsung a další. Japonsko chce dokonce do roku 2015 zavést Super Hi-Vision televizní vysílání v rozlišení 7680 x 4320 bodů. Kdo se s námi odstěhuje do země vycházejícího slunce?

LCD televize výhodně koupíte v obchodě Video Expert.cz

zdroj: instat

3 komentáře u “Ultra HDTV a Super Hi-Vision – budoucnost televize

  1. Vždyť se skoro vůbec nerozšířily filmy blu-ray a oni už chtějí něco dalšího. Holt ten optimismus je často trapný. Od roku 2000 čekám na 10GHz procesory a pořád tady nejsou a nejsou…

  2. No paráda. Pokroky v elektronice jsou znát. Důležitý je ty novinky hned nekupovat, neboť za dva či tři roky budou stát polovinu původní ceny. :)

  3. Prave ze je dulezity ty novinky kupovat!Kdyz to vyvinou a nikdo to na zacatku nekoupi,nedojde ani k tomu zlevneni.Vyvoj neco stoji a nekdo ho musi zaplatit.Kdyby vsichni uvazovali jako Jara,asi by jsme dnes nemeli nic.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *