08
Dub

Australští vědci vyrobili bionické oko

No dobře, tohle není tak úplně HDTV téma. Ale jak bychom se na ty krásné obrázky kolem nás dívali, nebýt úžasného bio-zařízení jménem oko? Sluší se proto upozornit na obrovský úspěch australských vědcům kterým se podařilo vyvinout prototyp bionického oka. pokračováníHDTVBlog.cz - obrázky - zdraví - bionické oko

O jeho vývoj se postarala společnost Bionic Vision Australia. Jde o výzkum, které se účastní také řada vědců z University of New South Wales a University of Melbourne. Jde o zdravotní pomůcku, skoro by se chtělo říci protézu, která má pomoci zvýšit kvalitu života pacientům trpícím degenerativním chorobami a ztrátou zraku.

Zařízení funguje tak, že si pacient nasadí speciální brýle, na kterých je přidělaná kamera. Ta zachycuje vizuální vstup, který přemění na elektrické signály. Ty jsou přeneseny přímo na zbývající neurony v sítnici. Implantát by měl umožnit pacientům zachytit body světla před sebou, kterých bude mozek schopný rekonstruovat obraz.

„Očekáváme, že tento sítnicový implantát umožní pacientům zvýšení mobility a nezávilosti a že budoucí verze by mohly postiženým pomoci rozeznávat obličeje a číst velká písmena,“ řekl profesor Anthony Burkitt, jeden z vědců, kteří se na výzkumu podíleli.

zdroj: engadget