03
Kvě

Cameron pomáhá NASA s 3D kamerou na Mars

V říjnu 2011 má k Marsu odstartovat nová sonda NASA nazvaná Curiosity. Půjde o kompletní vědeckou laboratoř, která na naléhání Jamese Camerona bude obsahovat také 3D kameru. pokračování…HDTVBlog.cz Curiosity NASA Mars

Konstrukce nového vesmírného vozítka se účastní Spojené státy americké, Kanada, Německo, Francie, Rusko a Španělsko. Nástroje všech těchto zemí bude laboratoř obsahovat. Curiosity bude pětkrát těžší než nejznámější marsovské vozítky Spirit.

Curiosity je ve vývoji už několik let. Původní plány počítaly s 3D kamerou, ovšem projekt se následně dočkal osekání financí i odkladu. V rámci osekání bylo od 3D kamery upuštěno. Režisér James Cameron, autor aktuálního filmového 3D hitu Avatar, však zasáhl.

Loboval přímo u šéfa NASA Charlese Boldena za to, aby Curiosity měl přimontovanou 3D kameru. Prý to pomůže veřejnosti se s misí lépe ztotožnit. Tohle NASA sama o sobě umí docela dobře, příkladem může být legenární Sojourner. Prakticky kolem každé mise na Mars se v posledním desetiletí srhl mediální humbuk.

Cameron nyní spolupracuje s sandiegskou společností Malin Space Science Systems na vývoji speciální 3D kamery, která bude nainstalována na vozítko Curiosity. Konstruktéři mají co dělat, protože konečné testování proběhne už příští rok a na podzim 2012 už by Curiosity měla klesat do marsovské atmosféry.

Vzhledem k tomu, že 3D mánie se postupně dere z kinosálů také do obýváků a 3D televize už se začaly prodávat i u nás, nakonec to nemusí být tak špatný nápad. Podívat se na Mars ve 3D může být lákavé. Nicméně… o jak moc zajímavější budou ty zrzavé šutry a nekonečná prazdnota ve 3D než ve 2D, to se teprve uvidí.

Videokamery výhodně koupíte v obchodě Video Expert.cz

zdroj: CNET