04
Lis

Data Tresor Disc – české DVD+R s životností 160 let

Česká společnost Northern Star uvedla na trh unikátní nový produkt s názvem DataTresorDisc. Jde o archivační DVD+R s kapacitou 4,7 GB. Výjimečné je na tomto DVD skutečnost, že má garantovánu životnost 160 let. pokračování
Data Tresor Disc

DataTresorDisc se proti běžným DVD liší tím, že namísto organické vrstvy využívá pro zápis dat speciální, nově vyvinutou metalicko-keramickou vrstvu. Ta má hned několik zásadních výhod proti běžně využívaným organickým vrstvám: nepůsobí na ni vlhkost, světlo ani jiné měnící se podmínky prostředí.

Novou vrstvu vyvinula samotná společnost Northern Star díky úzké spolupráci s českými odborníky a také díky vlastní iniciativě. Patří totiž mezi nejlépe vybavené lisovny CD/DVD v . Dlouhodobě spolupracuje s předními výrobci lisovacích strojů a dalšího příslušenství ze Švýcarska a Lichtenštejnska, kterým pomáhá testovat prototypy.

DVD+R DataTresorDisc je možné přečíst ve všech a dokonce i mechanikách. Vypalovat je však třeba pouze rychlostí 4x a pouze na mechanikách ověřených výrobcem. Jejich seznam najdete přímo na stránce DataTresorDiscu.

Nový, původně český výrobek je určen především pro dlouhodobou archivaci dat – ať už jde o fotky či video z dovolené, firemní/účetní záznamy a podobně. Výhodou je, že disky jsou odolné proti světlu, UV záření, vlhku, proměnlivým teplotám, magnetismu i radiaci. Nevyžadují tedy speciální prostory a časté přepisování dat (jednou zaznamenaná data na DataTresorDiscu ostatně už nelze nijak odstranit ani přepsat).

DVD disky DataTresorDisc jdou dnes běžně koupit v prodejnách elektroniky, např. Alza. Prozatím je cena nastavena poměrně vysoko – spindl s 10 kusy stojí kolem 890 Kč, jedno samotné DVD+R pak stojí 96 Kč. Nicméně firma má výrobní kapacity nastaveny na 400 000 disků měsíčně a do budoucna by tyto kapacity ráda zdvojnásobila.

To by mohlo časem působit na snížení ceny, stejně jako nové dohody např. se státní správou, kde je dlouhodobá archivace dat klíčovou záležitostí. To na tiskové konferenci k uvedení disku na trh potvrdil i přítomný soudní znalec, který se údajně téměř denodenně potýká s problémem zmizelých dat z běžných CD a DVD. Data Tresor Disc dokáže data uchovat minimálně po dobu 160 let.

V praxi to samozřejmě nikdo zatím neměl možnost ověřit. Nicméně pro výpočet doby životnosti byly využity certifikované laboratorní experimenty využívající přesně daných standardů a principů zrychleného stárnutí. Disky byly po dobu několika měsíců uloženy do třech různých prostředí, ve kterých se rychle měnily podmínky teploty a vlhkosti.

Výpočtem pak bylo zjištěno, že data na disku Data Trezor Disc vydrží minimálně 160 let. Během výroby disků je v každé fázi procesu velmi precizně kontrolována kvalita výrobku. Např. jednotlivé vrstvy (ochranné, zápisové a reflexní) jsou nanášeny celkem v devíti vakuových komorách unikátní technologií plazmového naprašování v plynné ochranné atmosféře, čímž je zaručena absolutní homogenita (vyrovnanost) vrstev. Proces nanášení je pak pravidelně kontrolován přesným optickým měřením na zařízení zvaném elipsometer s přesností na 0,01nm.

Po metalizačním procesu jsou obě poloviny „DTD” slepeny speciálně vyvinutým lepidlem s maximální odolností vůči výše uvedeným vlivům a finální výrobek prochází konečnou optickou kontrolou. Zde jsou vyřazeny výrobky nesplňující kvalitu podle norem ECMA (European Computer Manufacturers Association). To jsou např. stanovené limity chyb ve vrstvách a kvalitativní podmínky ostatních opticko-mechanických vlastností.

Jaroslav Polívka, majitel firmy Northern Star, na tiskové konferenci vysvětlil, že určitě nevěří, že by s námi snad DVD média měla vydržet další desítky let. Optická média podle něj – člověka, který s lisováním CD & DVD začínal v v roce 1990 – podle něj už nejsou perspektivním oborem, a to nejen díky digitální distribuci, ale především také konkurenci z .

Polívka zdůraznil, že Data Tresor Disc je skutečně produktem vyvinutým s využitím znalostí v oblasti k tomu, aby bylo možné už dnes dlouhodobě uchovávat data. To s běžnými CD, DVD ani , případně pevnými disky, prostě zatím možné není. Northern Star je tak první firmou na světě, která nabízí optická média se zárukou životnosti 160 let.