10
Zář

DIGITEX 2007 ve vysokém rozlišení

DIGITEX ve vysokém rozlišeníTISKOVÁ ZPRÁVA: Štítky s označením „High-Definition“ mělo v Brně už před rokem několik nepřehlédnutelných produktů – letos se na Digitexu z tématu High-Definition stane ústřední motiv řady prezentací zaměřených na spotřební elektroniku. Hlavním důvodem je zlomovost letošního roku pro HDTV v České republice, na trh se dostávají první filmové tituly na nosičích Blu-Ray či HD-DVD, hlavní tuzemské televizní stanice ohlásily svá pilotní vysílání v HD, ke startu se připravuje několik filmových kanálů v češtině a prodeje televizí a projektorů s označením „plné připravenosti“ k HD raketově rostou.

Největší tuzemský veletrh spotřební elektroniky tudíž očekává přehlídku celé škály zařízení od největších světových výrobců. Zájemci budou moci takřka na každém kroku spatřit technologie pro High-definition television (HDTV), tedy televizní vysílání ve vysokém rozlišení, optické disky třetí generace Blu-ray či HD DVD a samozřejmě potřebné přehrávací zařízení včetně těch kombinovaných. Společnost Epson ukáže domácí kino v podání projektoru se skutečným vysokým rozlišením (True High Definition) 1 080p a promítat se budou filmy zaznamenané v High-Definition formátech. Na stánku společnosti JVC se setkáte s řadou nepřehlédnutelných produktů, především digitálními kamerami JVC Everio s vestavěným pevným diskem. Vévodit jim bude světově první kamera s plně HD záznamem v rozlišení 1920 x 1080i – HD Everio GZ-HD7. Spotřebitele čeká také řada lahůdek v oblasti nových LCD televizorů. Jedním z nejzajímavějších exponátů bezpochyby bude 65″Ultra Slim Full HD-ILA hybridní televizor s technologií DynaPix HD a nízkou spotřebou. Tajemstvím jsou zatím zahaleny plány Sony, jež bude na DIGITEXU největším vystavovatelem s 400 metrů velkou prezentací SONY HD WORLD.

Pro ty návštěvníky, kteří se chtějí příslušně vzdělat, budou připraveny tématické doprovodné programy. „Co je to HDTV“ se budou moci zájemci dozvědět například v projektu nazvaném HD live! Srdcem tohoto projektu, který stejně jako ostatní presentace spotřební elektroniky proběhnou v nejmodernějším pavilonu „F“ brněnského výstaviště, bude HD Kino – improvizovaný kinosál pro stovku sedících diváků, kteří budou moci shlédnout ukázky filmů, televizního vysílání a také přímý přenos ve vysokém rozlišení a každou hodinu též vzdělávací přednášky na témata: Jaké vybavení pro HDTV?; Jaké jsou zdroje HD signálu?; V čem je HD jiné? a HDTV a Digitalizace. Distributoři videa, televizní společnosti i prodejci spotřební elektroniky zde dostanou příležitost naživo přesvědčit diváky, své zákazníky, že zážitek z obrazu ve vysokém rozlišení je lepší než ze současné televize a DVD záznamu. Záměrem HD Live! je návštěvnicky atraktivní formou prezentovat celý řetězec vzniku, distribuce a spotřeby televize, videa a hudby ve vysokém rozlišení. Rozložení prezentací vystavujících bude tedy začínat produkcí obsahu ve vysokém rozlišení za účasti TV studií, pokračovat zpracováním vytvořeného obsahu a jeho distribucí ke spotřebiteli formou satelitního, terestrického, kabelového či internetového vysílání, nebo výrobou a prodejem nosičů HD obsahu.

„HD Live! je první a pravděpodobně jedinou platformou tohoto nového fenoménu v ČR, a proto očekáváme značný ohlas projektu,“ říká Jakub Ditrich, nezávislý odborný konzultant.

Součástí HD Live! bude ve čtvrtek 25. října celodenní konference věnovaná tématům digitalizace a HD vysílání v ČR, filmové distribuce, již se zúčastní zástupci firem prezentujících se na HD Live! a přední technologičtí novináři. Samostatnou částí projektu bude „spotřeba“ HD, tedy ukázky instalací domácích kin a audiosoustav formou osvědčeného projektu minulých ročníků DIGITEXu – Technologie&Design.

Studio Jasyko kromě uvedených audioperliček ukáže i skvosty ze současné produkce LCD televizorů značky Sharp. Kromě běžnějších modelů tohoto giganta, který vyrábí špičkové televizory již 34 let, se můžeme těšit na obří LCD LC-65GD1Es s úhlopříčkou 65“ (166 cm), samozřejmě s označením HD-READY. A to už je opravdu nekompromisní základ velkého domácího kina. Chybět nebudou samozřejmě ani současné vlajkové lodě flotily LCD televizí – prémiová řada AQUOS HD1E, sestávající ze dvou modelů o velikostech úhlopříčky 46 a 52 palců a nabízející HD rozlišení (1080p), integrované HDTV tunery a 160 GB harddisk, který umožňuje nahrávat programy v digitální kvalitě bez jakéhokoli externího zařízení. Díky čtyřem integrovaným tunerům pro příjem DVB-C, DVB-S, DVB-T a analogového TV signálu jsou nové vlajkové lodě AQUOS LCD dobře vybaveny pro všechny typy využití v televizní budoucnosti. Množství rozhraní z nich dělá víceúčelová zařízení pro všechny běžné periférie. Rozhraní USB počítá s přímým připojením kamery nebo USB flash pamětí. Kromě dvou High Definition Multimedia Interface (HDMI) pro reprodukci digitálního obrazu a zvukových signálů se televizory řady HD1E vyznačují spoustou video a audio rozhraní. Ve velkém očekávání bude představení jedinečného LCD televizoru s velmi působivým rozměrem 108“, tedy 2,73m v plném – Full HD rozlišením.

zdroj: tisková zpráva