21
Kvě

Google TV – podzim 2010

Tak už je to oficiální. Google jde do obýváku. Google TV je společný projekt Google, Sony, Logitech a Intel. Internetová televize Google TV bude uvedena na trh letos na podzim. pokračování…Google - Logitech Companion Box Google TV

Může přijít do vašeho obýváku buďto jako samostatná krabička, kterou připojíte ke své HDTV, anebo už zabudované ve fešné nové LCD televizi. Třeba od Sony.

Celá platforma je postavena na softwaru Google Chrome a Google Android. To znamená, že je i stejně otevřená a Google jasně počítá s tím, a dokonce už dnes vývojáře vyzývá, že budou vyvíjet záplavy aplikací.

Google - Logitech Companion Box

Po hardwarové stránce je řešení postaveno na procesoru Intel Atom. Zpočátku bude Google TV nabízena jako samostatný set-top-box od Logitechu s názvem Companion Box, stejně jako integrovaná do nových televizí a blu-ray přehrávačů Sony.

Google chce být prostě všude. Chce vám dát možnost přistupovat k internetu i z obýváku skrze televizi a trávit více času koukáním na oblíbené pořady než jejich hledáním. To všechno zní dobře. Otázkou je, jak se to celé bude ovládat?

V tomhle bude hlavní roli hrát Logitech. Předpokládám, že půjde o jednoduché dálkové ovládání plus softwarovou klávesnici. Dost možná se objeví také možnost propojení s Android mobily a jejich využití jako dálkového ovládání.

Google TV je vnímán jako zásadní konkurence Apple TV. Na to samozřejmě bude muset Apple odpovědět. Apple TV tak nejspíš přestane být pouhým „koníčkem“ a pravděpodobně do sebe integruje App Store, skrze který nabídne záplavu aplikací také pro domácí HDTV.

Google - Logitech ecosystem

Známý herní analytik Michael Pachter pak prorokuje, že z Apple TV by se pro Apple mohla stát domácí herní konzole, a tedy konkurence pro Xbox 360 od Microsoftu, Wii od Nintenda a PlayStation 3 od Sony. Podobně jako se iPod Touch i iPhone nečekaně stali zásadní konkurencí pro herní handheld (Nintendo DS, PSP). Ostatně, i Google v tiskovce zmiňuje, že z televize se díky Google TV najednou může stát i herní konzole.

Google - Sony Google TV

Takže, co je vlastně Google TV? Jednoduše, počítač ve vaší televizi s přístupem na internet. Chytrá televize, která vám najde to, na co se chcete dívat. Najde to na YouTube, mezi vašimi nahranými programy, prostě kdekoliv. Navíc si na ní můžete prohlížet fotky anebo brouzdat internetem.

Google už dnes nabízí požadavky pro Google TV aplikace. Mimo jiné se v nich píše, že všechna vstupní zařízení pro Google TV budou mít QWERTY klávesnici, ale uživatelé budou často využívat navigaci za pomoci směrovek padu. Dále zmiňuje podporu technologie Flash.

Televize se na začátku druhého desetiletí 21. století zásadně proměňuje společně s počítači a mobily. A to všechno jen díky tomu, že internet prokázal svou (komerční) životaschopnost. Hlavní roli nově budou hrát prodej jednoduchých softwarových aplikací a mediálního obsahu.

LCD televize výhodně koupíte v obchodě Mall.cz

zdroj: Google