08
Říj

HDTV z vašeho mobilu!

Projektory a promítačky v mobilech prozatím, podobně jako 3D televize, zůstávají (pro spotřebitele) v říši snů. Jenže technici a vědátoři už na takovýchto technologiích dávno pracují! Konkrétně třeba ve společnosti Texas Instruments. Právě tahle společnost totiž právě nedávno představila již druhou generaci svého miniaturního DLP projektoru pro mobilní telefony a jiná mobilní zařízení. Tento mikroprojektor dokáže v první generaci promítnout obraz o rozlišení až 640 x 240 (HVGA) na velikost A4. Zatím bohužel nejsou známy podrobnosti o druhé generaci projektoru.

Projektor v mobilu

Co je ale jisté, neustále se bude zlepšovat jak rozlišení, tak zejména spotřeba (jako zdroj světla je možné použít LED či lasery) i cena výroby. To by už brzy mělo umožnit zcela nové možnosti zobrazování na mobilních telefonech. Neprve to nejspíš budou jednoduché 2D projektory, které promítnou obraz postupně až v HDTV rozlišení. Například společnost Broadcom aktuálně odhalila multimediální mobilní procesor VideoCore III, který dokáže zpracovat fotografie v rozlišení až 12 Mpx, ale především zaznamenávat a přehrávat video až v rozlišení 720p, tedy standardním HD rozlišení pro HDTV. Kódování probíhá za pomoci kodeku H.264 při velmi nízké spotřebě. Procesor si poradí také s náročnějšími 3D hrami a navíc je vybaven i HDMI 1.3 rozhraním!

Projektor v mobilu

Právě tento procesor, spolu s mikroprojektory od TI, by se mohl stát základem nové generace mobilů, které zároveň poslouží herní/sledovací zařízení či promítačky. Otázkou zatím zůstává na co promítat? Tato otázka by mohla být vyřešena jakmile by bylo možné promítat 3D obraz, což – viz. příklad 3D televize – možná nebude zas až tak nemožné, jak to na první pohled zní.

zdroj: trustedreviews

Nakupujte na Mall.czNakupujte LCD televize výhodně na MALL