11
Led

Holografický interaktivní projektor Light Touch

Dotykové displeje a vůbec technologie zažívají díky hernímu handheldu Nintendo DS a později mobilnímu telefonu iPhone doslova boom. Což o to, dotýkat se je skvělé. Ale britská společnost Light Blue Optics jde ještě o kus dál. Unikátní přenosný projektor Light Touch vám umožňuje vzít si 10″ dotykový displej kamkoliv. pokračování…
projektory - HLP dotykový displej

Ne snad že by něco podobného neměl umožnit očekávaný Apple tablet/iSlate nebo jiné tablety. Jenže tohle je projekce! Dokonce „holografická laserová projekce“ čili HLP, jak se píše na stránkách společnosti.
projektory - Light Blue Optics
Termín „holografická“ zde, jak upozoňují tvůrci, odkazuje k unikátní metodě tvorbě 2D obrázků, nikoliv 3D, jak jsme u holografie zvyklí. Nu což, vypadá to pořád dost dobře!
projektory - HLP dotykový displej
Princip zařízení je následující: pomocí holografických algoritmů (čert ví co to je) transformuje zařízení obrázek, který se má promítnout, na sadu difrakčních vzorů (co to je? anglicky, česky). Ty se zobrazí na malinkatém mikrodispleji, který je následně ozářen laserem. Projekční obrázek se pak složí právě díky difrakci.

Difrakční vzory mají tu skvělou vlastnost, že namísto blokování světla jej nasměrují přesně tak, jak je třeba. Díky tomu a využití laseru je obraz jasný a ostrý. Dokonce lze s pomocí HLP promítat i na zakřivené plochy.

Díky zakomponování relativně jednoduché technologie snímání infračerveného spektra tedy Light Blue Optics vytvořili interaktivní projektor, který nejenže dokáže promítat obraz ve výborné kvalitě, ale s tímto obrazem je možná dotyková interakce.

Jak to celé funguje se můžete podívat na skvělém videu. Produkt už teď vzbuzuje na CES 2010 zajímavé reakce.

projektory - Light Touch

Přenosný projektor dokáže promítnout až 10,1″ obraz v rozlišení 854×480 s podporou multi-touch. Jako kus spotřební elektroniky jde vlastně o přenosný počítač se zabudovaným projektorem.

Nicméně možnosti využití jsou neomezené, od dalších typů spotřební elektroniky, přes použití v restauracích a jiných veřejných místech, atd. Pokud by navíc bylo možné připojit k zařízení např. mobilní telefony či počítače, získaly by tyto možnosti rázem další dimenzi.

zdroj: dailymail, obrázky: Light Blue Optics