02
Dub

Kabelová vs. digitální televize. Kdo s koho?

Česká republika teprve před několika lety dokončila přechod na digitální vysílání. Televize se za posledních pár let v ČR zásadním způsobem proměnila. Vznikly (a někdy už i zanikly) mnohé nové televizní kanály. K dispozici je kabelové, satelitní, internetové a další typy vysílání. Jak si vybrat?

Kabelová televize a internet od UPC, foto: UPC

Kabelová televize a internet od UPC, foto: UPC

Pozemní televizní vysílání v ČR bylo v posledních několika letech digitalizováno. Diváci si díky tomu mohou užívat jak většího počtu veřejně dostupných programů, tak kvalitnějšího příjmu a dalších doplňkových služeb.

Daní je pouze nutnost pořízení set-top-boxu ke starším televizorům. Prakticky všechny dnes prodávané televize ale už toto zařízení mají zabudované.

Kromě veřejného televizního vysílání jsou k dispozici také placené televizní kanály, a to hned v několika různých typech. Předně je to satelitní televize, známá už z 90. let. Její příjem je možný díky satelitnímu přijímači, všem dobře známé kulaté vypouklé anténě.

Výhodou satelitu je, že dokáže zajistit příjem veřejně dostupných i placených televizních kanálů prakticky na všech místech na zeměkouli. Tedy i tam, kde není dostupná kabelová televize, nebo kde je špatný signál pozemního digitálního vysílání.

Nevýhodou je nutnost platit si za kvalitní obsah, tedy tzv. zakódované programy. Na druhou stranu díky satelitu získá divák přístup až ke stovkách volně šířených veřejných televizních stanic, především cizojazyčných (německých, anglických). Tak lze například sledovat německý Eurosport.

Mezi nejznámější nabídky satelitní televize v České republice patří služby UPC Direct, Skylink a CS Link.

Další možností jak se dostat ke kvalitní televizní produkci je kabelová televize. Ta je výhodná (a dobře dostupná) především v hustě osídlených oblastech, nečastěji ve městěch a sídlištích. Digitální kabelová televize vyžaduje taktéž set-top-box a obsahuje především placené programy.

Mezi nejznámější poskytovatele kabelové televize v ČR patří společnosti UPC.

V její bohaté nabídce najdeme kromě samotné televize i výhodné kombinované balíčky doplňující televizní programy o vysokorychlostní internet.

V balíčcích televizních programů si navíc vybere každý – jsou řazeny například tematicky jako „filmy a seriály“ nebo „sportovní programy“. Ceny se pohybují ve stovkách korun za měsíc a objednávat lze jednoduše z pohodlí domova online.

Kromě kabelové televize je nutné zmínit ještě další čím dál tím oblíbenější televizní vysílání, a to internetové neboli IPTV. Jde o digitální vysílání přes internetový protokol. Tuto službu v ČR nabízí například Telefónica O2. Její dostupnost je ovšem poměrně omezená. Ceny jsou podobné jako v případě kabelové televize.

placená inzerce