12
Lis

PS3 jako superpočítač

Herní konzole PlayStation 3Herní konzole PlayStation 3 zdaleka nemusí sloužit pouze ke hraní her nebo přehrávání Blu-ray filmů. Už dlouho se mezi herními vývojáři a dalšími odborníky diskutuje o jejích skutečných hardwarových schopnostech. Odhaduje se, že herní tvůrci dnes dokáží využít kolem 20% – 40% výkonu PS3. Filmoví diváci využívají pouhý zlomek. Kdo ovšem dokáže obrovský výkon konzole využít, to jsou vědci.

Herní konzole PlayStation 3 je postavena na procesoru Cell. Ten byl, narozdíl od procesoru konzole Xbox 360, vyvinut znovu zcela od základu společnostmi IBM, Toshiba a Sony. Nabízí obrovský výpočetní výkon a navíc možnost propojování do klastrů, je tedy velice vhodný pro distribuované výpočty a náročné početní úlohy, například vědecké.

Už dnes je PlayStation 3 zapsán v Guinnessově knize rekordů jako nejvýkonnější distribuovaná výpočetní síť, a to díky programu Folding@Home. Možností využití obrovského (a prakticky všem ostatním dosud skrytého) výkonu PS3 začínají ovšem využívat také vědci. Jedním z nich je i Dr. Gaurav Khanna Massachusettské univerzity. Vzájemým propojením osmi konzolí PlayStation 3 nahradil superpočítače, které využíval pro komplikované astronomické výpočty.

Folding@Home pro PS3

Společnost Sony mu vyšla vstříc, a protože by mu univerzitní grant na „osm herních konzolí“ nejspíš nevyšel, dostal osm konzolí jako dar. Odborníci soudí, že Sony investovala obrovské části do vývoje Cellu z toho důvodu, aby na něm mohla v budoucnu založit celou řadu dalších produktů pro propojenou digitální domácnost, ale i další generace herních konzolí. Ostatně, jaký je problém v tom zabudovat do PlayStation 4 čtyři procesory Cell?

Související články:

V programu Folding@Home je dnes zapojeno na 320 000 majitelů PS3. Zapojit se můžete snadno i vy, klient pro Folding@Home je ke stažení skrze hlavní XMB nabídku PS3. Zapojit se ale můžete i pokud vlastníte PC s Windows, Linuxem nebo s Mac OS (nebo Windows:).

zdroj: gizmodo

Nakupujte na Mall.czNakupujte herní konzoli PlayStation 3 výhodně na MALL