07
Dub

Sharp má nový 3D displej pro mobily a přenosná zařízení

Sharp posouvá možnosti přenosných zařízení zas o něco dál. Vyvinul totiž nový typ 2D/3D dotykového LCD displeje s velmi vysokou svítivostí. 3D obraz je navíc možné sledovat bez potřeby speciální 3D brýlí. Sáhne po něm i Nintendo pro svůj nový handheld Nintendo 3DS? pokračováníHDTVBlog.cz - obrázky - Sharp 3D LCD displeje - 3D dotykový displej

Hlavní finesou, díky které může nový Sharp LCD displej zobrazovat 3D obraz je využití tzv. „paralaxní bariéry“. Ta funguje tak, že do levého a pravého oka člověka vysílá různě polarizované světelné vzory (obrazy) a tím vytváří dojem 3D. Sharp se výzkumem a vývojem této technologie zabývá už od roku 1992 ve svých evropských laboratořích.

Hlavní pokrok, kterého nyní Sharp dosáhl spočívá v tom, že se konečně podařilo vyrobit displej, který je využitelný v praxi. A to díky stále se zlepšující technologii výroby LCD displejů. Nový 3D displej je tedy stejně tenký jako běžný LCD displej, nabízí svítivost 500 cd/m2 a může mít úhlopříčku až 3,4″ při rozlišení 480x854px a kontrast 1000:1.

Podle novinářů, kteří měli možnost vidět jej v akci, je výsledný obraz skutečně výborný. „Jednoduše řečeno, Sharp se povedlo uspět tam, kde Sony a Panasonic potřebují speciální 3D brýle,“ píše Akihabara. Výsledkem je prý obraz, který poskytuje vynikající prožitek hloubky, ale přitom nevystupuje z displeje „ven“.

S velkou pravděpodobností se s podobnou či stejnou technologií setkáme u nového herního handheldu Nintendo. Firma svou novinku pojmenovanou Nintendo 3DS představí letos v červnu na E3 a není zřejmě náhoda, že jak nový 3D displej od Sharpu, tak nová přenosná herní konzole Nintendo byly oznámeny krátce po sobě.

Poslední zajímavost nové technologie: nová mobilní zařízení mají být schopna najen zobrazovat 3D obraz, ale také fotit 3D fotografie.

LCD televize výhodně koupíte v obchodě Mall.cz