02
Čvn

Sharp představil RGBY televize, nového šéfa pro ČR

Japonský výrobce elektroniky Sharp sezval před pár dny české novináře do luxusního pražského hotelu, aby jim tam předtavil nového šéfa pro střední a východní Evropu a zároveň nové produkty a technologie. Především byla zdůrazněna čtyřbarevná technologie Quattron. pokračování…Sharp - Quattron - LCD televize - George Takei

K vidění byl nový model LCD televize Quattron, která využívá novou technologii RGBY. Prezentace se nesla v duchu vyzdvihování novinky, nicméně měli jsme také možnost si lupou ověřit, že tam ta žlutá „doopravy jde“. Zároveň prezentace zdůrazňovala, že barvy se tvoří až v mozku každého z nás, a tak je každý vnímáme odlišně.

Více odstínu a barev

Nicméně pravdou je, že při delším pohledu na LCD televizi Quattron a klasický AQUOS, který stál hned vedle, bylo možné kvalitnější podání odstínů žluté, zlaté, hnědé, zelené a modré vidět. Ačkoliv předváděný kus zaostával v jiných parametrech kvality obrazu, především sytosti, barevné podání bylo skutečně kvalitnější proti předchozím modelům.

Sharp bude RGBY technologii montovat také do připravovaných 3D televizí, projektorů a jak jsme se dozvěděli od nového šéfa Masahary Suzuury, zároveň bude nabízet tuto technologii také konkurenčním firmám s výhledem na to, že by se z ní mohl stát průmyslový standard. Suzuura mimochodem nahrazuje od 1. června ve funkci výkonného ředitele ve společnosti Sharp Electronics pro oblast střední a východní Evropy pana Yoshitaku Tamuru.

Sharp - LCD televize - AQUOS LE820e

Jako iPhone

Zpátky ke hračkám! Sharp využívá u všech nových modelů LCD televizí LED podsvícení, které nejenže výrazně zvyšuje kvalitu obrazu, ale především snižuje spotřebu energie. Právě šetrnost nových televizí Sharp byla po kvalitním podání barev asi nejvíce zdůrazňovaným aspektem. Příjemně působil i design nového modelu, který, jak sami lidé ze Sharpu přiznali, se blíží tvaru iPhone nebo iPad, narozdíl od ostře hranatých modelů z minulosti.

Nové LCD televize Sharp se objevují na trhu právě před vypuknutím největší sportovní události letošního roku, fotbalového mistrovství v Jihoafrické republice. Za povšimnutí stojí předevší modelové řady LE820 a LE810. Ty totiž dokáží překonat rekordy v úspoře energie, které minulý rok dosáhly oceněné modelové řady AQUOS LE705/700 a LE600 – pouze Sharp je schopný nabídnout spotřebu energie pod 100 wattů u 52 palcové LCD televize (132 centimetrů).

Sharp - LCD televize - AQUOS LE820e quattron

„S RGBY technologií a novou řadou LCD televizí AQUOS nabízí Sharp produkty a technologie, které jsou tak unikátní, že je konkurence jednoduše musí napodobovat, aby se vůbec udržela na trhu se spotřební elektronikou,“ vysvětlil Hiroshi Sasaoka, šéf evropského Sharpu.

„Díky úplně první továrně 10. generace na LCD televize na světě v Sakai jsme jedinou společností na světě, která je schopná vyrábět velkoformátové LCD panely s vysokým rozlišením pro uspokojení neustále rostoucí poptávky po nejmodernějších LCD televizích. Výrobní kapacita 72 tisíc skleněných substrátů měsíčně znamená, že teoreticky jedna z osmi prodaných LCD televizí na celém světě v tomto roce bude vyrobena v Sakai,“ pokračuje Sasaoka.

Světlá budoucnost

Jen za loňský rok, navzdory ekonomické a finanční krizi, vzrostla podle DisplaySearch celosvětově poptávka po LCD televizích o 50 procent na 140 miliónů kusů. Tento rok předpovídají výhledy další růst o 20 procent na 171 miliónů prodaných kusů. Celosvětová poptávka po LCD televizích s LED podsvícením se více než zčtyřnásobí a to z 4,1 miliónů prodaných kusů v roce 2009 na 18,1 miliónů v roce 2010.

Co se týká Evropy, tak podle odhadů výrobců LCD televizí vzroste poptávka na 6,9 miliónů LCD TV s LED podsvícením v roce 2010, oproti 1,2 miliónu kusů v roce 2009. Sharp plánuje v tomto roce prodat v Evropě více než 600 tisíc LCD televizí s RGBY technologií.

Kromě LCD televizí padla na tiskové konferenci zmínka také o solárních článcích a panelech. Ty se pro Sharp stávají důležitým výrobním artiklem a Sharp hodlá pokračovat v jejich výzkumu i nadále. Především v oblasti tenkovrstvých solárních článků.